Półka Sukcesu

środa, 24 czerwca 2020

PKO BP - długoterminowa analiza fundamentalna


Osoby, które obejrzały mój kurs inwestowania dywidendowego, często pytają mnie, skąd brać wieloletnie dane finansowe. Jeżeli na co dzień studiujesz czy pracujesz, zwykle nie masz czasu przedzierać się przez rozbudowane raporty finansowe. Nie każdy chce poświęcać czas na mozolne przepisywanie danych liczbowych do arkuszy Excela. 

W kursie dywidendowym podkreślam, że zanim zaczniesz inwestować realne pieniądze, poświęć czas na naukę i nabywanie doświadczenia. Aby skrócić Ci ten proces, zamieszczam gotowe analizy spółek, nie po to, aby rekomendować Ci zakup konkretnych akcji. Chcę, abyś miał wieloletnie dane finansowe w wygodnej formie do własnych analiz. Możesz też skorzystać z moich analiz w formie video. Podpowiadam Ci w nich, które parametry świadczą o dobrej czy złej kondycji finansowej spółki pod kątem długoterminowym

Użyję takiego porównania. Gdybyś chciał inwestować w nieruchomości, pomogłoby Ci, gdyby ktoś doświadczony wybrał się z Tobą na spacer po mieście i opisywał Ci wady i zalety konkretnych inwestycji, do niczego Cię nie namawiając? W moich analizach akcji czuj się jak na spacerze, na którym spotkamy zarówno finansowe perełki jak i tykające bomby.

PKO BP S.A. - długoterminowa analiza fundamentalna


PKO BP jest spółką, która od wielu lat wypłaca dywidendy na GPW. Działalność biznesowa banków znacznie różni się od tradycyjnych przedsiębiorstw. Dlatego analiza fundamentalna banków wymaga specjalnego podejścia. Zobacz fragment nagrania analizy, w którym dowiesz się, dlaczego finanse banków są tak nietypowe.




Przygotowałem dla Ciebie arkusz kalkulacyjny w formacie Excela, w którym zamieściłem dane finansowe grupy PKO BP za lata 2004-2015. Podgląd arkusza dostępny jest w nagraniu powyżej. W arkuszu możesz przeanalizować, jak na przestrzeni lat zmieniały m.in. się zysk właścicielski, wskaźniki ROE, ROS, współczynnik wypłacalności, dywidenda, payout ratio i inne. Masz też zebrane w jednym miejscu dane dotyczące przychodów, aktywów, pasywów, cashflow-u, dywidend itd. 

Wyobraź sobie, że wyodrębnienie tych danych ze sprawozdań finansowych i uporządkowanie zajęłoby Ci pewnie co najmniej kilka godzin. Tymczasem w analizie fundamentalnej PKO BP tę nudną część pracy wykonałem za Ciebie. 
 
Co najważniejsze, jeżeli dopiero uczysz się analizy fundamentalnej, masz wspaniałą okazję zobaczyć, na co warto zwrócić uwagę analizując bank i szukając dobrych spółek dywidendowych. W nagraniu video, które trwa łącznie ok. 50 min (3 części) odpowiemy sobie m.in. na pytania: 

- Czym różni się analiza akcji banku od analizy tradycyjnych spółek?
- Czym jest zysk właścicielski dla banku?
- Jak zmiany stóp procentowych wpływają na wyniki banków?
- Jak sprawozdania finansowe maskują kreację podaży pieniądza?
- Dlaczego instytucje finansowe notowane są często z niskimi wskaźnikami ceny do wartości księgowej i ceny do zysku?
- Jak ocenić wypłacalność banku?

Dzięki zrozumieniu finansów banku PKO BP będziesz wiedział też, czego szukać, analizując akcje innych banków. 


PRZEJDŹ DO KURSU PKO BP S.A. - długoterminowa analiza fundamentalna

Wiesław Zajiczek




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeszcze więcej wiedzy


Księgarnia maklerska

Day trading - publikacja nagrodzona w 2017 roku

Day trading - publikacja nagrodzona w 2017 roku
Podczas Międzynarodowego Kongresu Inwestycyjnego FX Cuffs, wydana przez nas pozycja "Day Trading" (Joe Ross), została wybrana publikacją roku!